Авокадо салата

 

Време за готвење 10 minutes
Време за Кувагње 10 minutes
Тотално време 20 minutes
Порции 4

Авокадо салата

Авокадо салата е една рецепта за оние кои сакаат лесна вечера и сладок сон

Состојки

 • Една главица зелена свежа салата
 • 150 гр Кашкавал
 • 3 варени Јајца
 • 1 Авокадо
 • 4 лажички Маслиново масло
 • 2 лажички киселина
 • 1 туфка од младо кромитче само зелените перја
 • сол и бибер

Начин на Приготвување

 1. Салата од авокадо, јајце,кашкавал и зелена салата, е меѓу најлесните и најбрзите вегетаријански рецепти за подготовка, лесна и хранлива единечна чинија.
 2. Јајцата сварете ги 7 минути од кога че почне да вари водата, одделете ги белките од јајца и оставете ги настрана. ставете три жолчки од јајце во сад и издробете ги , додајте малку сол, еден прстофат бибер, две лажици оцет и масло, измешајте додека не се добие сос.

 3. Авокадото пресечете го на половина и извадете го коскеното топче, излупете го и пресечете го на коцкасти парченца, ставете ја во поголем сад за салата. тука додадете го и сосот од јајцата

 4. Зелената салат убаво измијте ја и исечете ја како секогаш за салата и додадете ја во садот.
 5. додадете уште 2 лажички маслиново масло, сето тоа нежно промешајте го и за крај одозгора изрендајте го кашкавалот и перјата од кромитчете
 6. сервирајте ја одма додека е се свежо можете и да послужите заедно со салтата потпечени лепчина...НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*