Зимница Црвени Пиперки со Лук

 

Зимница Црвени Пиперки со Лук

Зимница Црвени Пиперки со Луке една од најомилените туршии кај Македоскиот народ

Состојки

 • 10 кг Црвени Пиперки
 • 1 л Киселина бела за зимница
 • 300 гр Шеќер
 • 200 гр Сол крупна
 • 1 Конзерванс (5гр)
 • 1 туфче Магданос
 • 2 главици Лук

Начин на Приготвување

 1. Најпрво измијте ги пиперките и осушетеги и испечетеги (Пиперките можете по ваша желба да ги излупите)

 2. Пригответе го солилото така што ставете вода спрема киселината 1 спрема седум значи 7 литри вода од кои два литри ставете ги во тенџере да се подгрее со крупната сол додека не се стопи па сипајте ја во останатата вода и додајте го шеќерот и конзевансот и се добро да се промеша.  Оваа смеса треба да ја приготвите 24 часа прет да почнете со слагањето на пиперките

 3. Во тегла сложувајте ред пиперки и додете исецкан лук и магданос
 4. Во секоја тегла ставете пластичен притискувач и наполнете ја со течноста од солилото и поклопете ја теглата.
 5. како и секоја зимница така и оваа можете да ја јадете тек после 10 дена најмалце да одстои

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*