Македонски Макарони во Рерна

Македонски Макарони во Рерна

Состојки

 • 350 гр Макарони
 • Сол
 • 500 гр Пилешки Гради
 • Сол, Бибер
 • 1 Тувче Младо Кромитче
 • Маслиново Масло
 • коцка Пилешка супа
 • 200 мл слатка павлака
 • 250 гр Мини Патлиџани (домати)
 • 100 гр изрендан Кашкавал
 • Магданос
 • 1 чешне Лук

Начин на Приготвување

 1. Во едно тенџере ставете вода со сол и кога че зоврие додадете ги макароните па прокувајте ги 5 минути.

 2. Пилешките гради исецкате ги на коцкички 3 до 4 цм посолете ги и забиберет ги.

 3. Младото кромитче исчистете го и измијте го па исецкајте го.
 4. Во една тава загрејте го маслиновото масло со лукот па кога е загреано лукот можете да го извадите и додајте ги пилешките гради па динстајте ги да зацрвенат од сите страни.
 5. Коцката супа ставете ја во 250 мл вода и прокувајте да се стопи.

 6. Младото кромитче додајте го во месото и заедно динстајте го малку па додајте ја водата од супата и слатката павлака па оставете да прокува сето да се соедини околу 6 минути.
 7. Мини патлиџаните очистете ги исечете ги на мали парченца и додајте го во месот. Макароните процедете ги и додајте ги и тие во месото па сето посолете го и забиберето го по ваш укус.
 8. Земете една огнеотпорна тепција стклена или порцеланска а може и обичен плех па премачкајте ја со масло или бутер. Сипјте го месото и макароните и одозгора прекријте го со ренданиот Кашкавал по ваш избор.
 9. Ставете го во претходно загреана рерна на 220 степени и печете го 15 минути. кога е готово извадете го и посипајте го со сецкан магданос.
 10. Ова јадење се сервира одма затоа што брзо се лади. НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*