Печени Пиперки полнети со Компир

 

Состојки

 • 8 Пиперки
 • 0,5 кг Млевено месо
 • 100 гр Сушено месо
 • 6 Компири
 • 1 Морков
 • 1 Кромид
 • 1 чешне Лук
 • малку маслац бутер
 • Масло
 • 1 мала лажичка Пипер
 • Сол, Бибер, Вегета

Начин на Приготвување

 1. Пиперките да се измијат осушат и да се пресечат одозгора да се извадат семенките

 2. Компирите да се излупат и измијат и да се изрендаат на ренде
 3. ситно да се исечка сушеното месо и сите други состојки па посолетеги и маслото додајте го и измешајте ги со компирите 
 4. со смесата неполнете ги пиперките да бидат убво набиени и поредете ги во плехот кој предно сте го премачкале со бутер-маслац 

 5. Секоја пиперка малку посолете ја и премачкајте ја со растопен бутер и ставете го плехот во претходно загреана рерна на 200 степени и печете ги 45 минути
 6. после 45 минути пиперките се готови за сервирање  

Печени Пиперки полнети со Компир

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*