Плескавици од Тиквици

 

Плескавици од Тиквици

Еве еден едноставен рецепт за Плескавици од Тиквици кој кога еднаш го пробате секогаш че го приготвувате

Состојки

 • 500 гр Тиквици или 2 тиквици
 • 200 гр Сирење
 • 100 гр Брашно
 • 2 Јајца
 • 1 кафена Лажичка рамна Сол
 • 2-3 Чешнина Лук
 • Масло за Пржење

Начин на Приготвување

 1. Тиквиците очистете ги и изрендајте ги со крупната страна од рендето, посолетеги и оставете ги да отстојат пола саат. Водата што че ја пуштат исцедетеја.
 2. Изматетеги Јајцата и додадете го сирењето иситнато и Брашното измешајтеги и додадете ги исцедени Тиквиците и нарендајте го Лукот.
 3. Измесете ја целата смеса со Лажица па обликувајте плескавици или со лажица ставајте во вејче загреаното масло за пржење.

 4. Пржете ги наизменично од двете страни и вадете ги на салфета да се исцедат од Маслото
 5. Наздравје

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*