Рецепт за Губи–Јуфки со Спанаќ

ПОТРБНИ СОСТОЈКИ:
-300 гр Губи-Јуфки
-600 гр Спанаќ
-2 Кромитчина долгунести не многу големи
-Течна Пана
-Сол
-Бибер
-Буро-Путер
ПРИГОТВУВАЊЕ
-За ова јадење Губите-Јуфките можете и фрешки да ги припремите и малку да се подсушат неколку минути.Потоа Јуфките сипајтеги во зовриена посолена вода.
-Спанаќот добро да се очисти и измие и така чист сипетего во врела вода за да омекни и одма извадетего.
-Кромидчината исечетеги тенки и во една похолема Тава заедно со буро ставете ги на огнот и посолетеги па додадете им го Спанаќот и Паната па на крај сипајте ги исцедените Јуфки и сето добро промешајтего и оставетеги малку да се соединат вкусовите и на крај одозгора забиберетеги малце.сервирајте ги веднаш додека се топли.
НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*