Рецепт за Запршка

Познато е дека по традиција во Македонија се јаде претежно варива таканаречени Манџи, сите тие обично на крај се завршуваат со запршка.
Потикнат од сето тоа решив да напишам и рецепт за запршка со кој би им помогнал претежно на младите кои почнуваат самостоен живот нови Брачни двојки.

ПОТРБНИ СОСТОЈКИ:
– 50 мл Масло
– 1 помало Кромидче
– 1 Лажица Брашно (рамно не преполна)
– 1/2 лажица црвен пипер

НАЧИН НА ПРИГОТВУВАЊЕ:

– Во една помала тава се става 50 мл масло и се додава ситно исецкан 1 кромид ( помал) кога кромидчето че почне да пожолтува да се собира се додава 1 лажица Брашно не преполна па се промешува и се додава пола лажица црвен пипер па сето тоа се прмешува 1 минута. На крај се додава во варивото .Штом че ја додадете запршката во варивото промешајте го убаво и во тавата ставете малку вода и таа сипајте ја внатре во варивото.

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*