Паста со Тиквици во Фурна

Паста со Тиквици во Фурна

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
-500 гр Паста-Макарони иѕглед по желба
-3 Тиквици
-500 мл Бешамел подолу че најдете и ѕа него предлог рецепт
-500 гр пармезан рендан и 50 гр за одозгора
-Буро/Путер
ПОТРБНИ СОСТОЈКИ ЅА БЕШАМЕЛ
-500мл Млеко
-50гр Брашно
-Салса од Патлиѓан
-Буро
НАЧИН НА ПРИГОТВУВАЊЕ:
Ставете тенѓере полно со посолена вода да вриe. Кога водата че зоврие сипајте ги Макароните и кувајте ги допола од потреебното.Така скуваните Макарони сипајте ги во Голем пластичен сад Одозгора сипајте им го Пармезанот и ставете ги тиквиците претходно иечени натенки гругови и накрај сипајте го одозгора Бешамелот.сето тоа убаво промешајте го да се соединат сите состојки.Така измешани сипајтеги во една огнеотпорна стаклена или земјена тепција.
-Одозгора додадетеги тие 50 гр Пармезан и парченца Буро ставете насекаде така приготвено ставете ги во Рерна претходно загреана на 220 степени.Печетеги 25 минути да поцрвени.
-НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*