Рецепт за Пилешка Супа-Чорба

Сакам овде да се надоврзам од предходниот мој напис за Ориз со Пилешко. Значи со водата од Месото што го сваривме ја праиме и супата која че се служи како пред главното јадење.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
– 2 дл од водата во која се вареше пилето
– 1 Месо од Пилешкото
– 1 Пакетче Кокошкина супа
– 1 Морков

НАЧИН НА ПРИГОТВУВАЊЕ:
– Најпрво го земаме Пилешкото месо кое сме го одбрале од варивото за Ориз и ситно го исинтуваме ги острануваме коските.
– Во едно Тенџере ги ставаме 2 дл вода од пилешкото и додаваме уште 8 дл зовриена вода значи вкупно 1 литар.
– Ја оставаме водата да почне да вари и да се соедини па го додаваме иситнатото месо и иситнатиот морков, штом почне да вари околу 5 минути му се додава 1 кесичка кокошкина супа по избор може кнор може и било која.
– Сето то го оставаме да вари најмалце 12 мин по можност проверете дали се тестенините од кесичката добро кувани и тогаш супата чорбата е готова.
– Можете веднаш да ја служете та се лади многу бргу во послужените тањири.
НАЗДРАВЈЕ

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*