КУВАР: Рецепт за Полнети Пиперки Прсти да лижиш

После овој рецепт сите че ги засакет полнетите Пиперки и стално че ги прават.
Потребни состојки:
-1кг помали пиперки
-100 грама кромид
-400 гр мелено месо
-80 гр Ориз
-2 лажици масло
-мали першун по желба
-200 гр Кајмак
-0,5 л млеко
-малку црвен пипер
-малу путер
-малу Бибер
-малу Сол
Начин на припрема:
Пиперките да се очистет, измиет и да им се одсечи врвот.
Меленото месо се посолува се додава Бибер и се додава Оризот.
Кромидот се чисти и ситно да се исечка,и першунот да се исечка ситно.
Сите овие работи да се измешаат и да се додаде малку Вода и Масло.
Со смесата да се полнат пиперките и да се затворат со сопствената поклопка.И да се сложат во Тенгерето (Лонецот).
Да се додаде Вода колку да се покријат и се става да се куваат,во текот на куванјето додавајте вода да не загоре.Кога пиперките че бидат скувани се додава кајмакот и млекото.Кога че ја додадете мешавината се оставаат да поварат заедно додека не се соедини сафтот.
На крај се прави запршка со пипер и масло.

НАЗДРАВЈЕ.

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*