Ролад Компири со Спанаќ и мелено Месо

 

Ролад Компири со Спанаќ и мелено Месо

Состојки

 • 6 Компири Поголеми
 • 250 гр рендан Пармезан Кашкавал
 • 4 лажици маслиново масло
 • 1 кромид
 • 500 гр Мелено Говедско месо
 • 400 гр Домати
 • 4 лажици свеж магдонос, сецкан
 • 1 лажичка пипер
 • 250 гр спанаќ
 • 2 чешнина лук
 • 250 гр изворка,сирење,
 • 100 гр кајмак 20%
 • сол и бибер

Начин на Приготвување

 1. Многу Убав рецепт за убав ручек со многу калории кој е со состојки многу присутни на Македонскиот пазар
 2. Загрејте ја рерната на 180 ° C.
 3. Користејќи нож или ренде и резанки, исечете го компирот на парчиња со дебелина од 3 мм.
 4. Во плех за печење покриен со хартија за печење, посипете половина од пармезанското сирење и ширете се рамномерно за да ја покриете хартијата
 5. Поставете го компирот над пармезанот, така што секој компир ќе се преклопува со другите и вертикално и хоризонтално. Продолжете додека листот за печење не е покриен со компири.
 6. Остатокот на пармезан попрскувајте рамномерно одозгора на компирот. Зачинете со 1 лажичка сол. Се пече 30 минути, додека не се златно-кафеави и додека компирите не се флексибилни и малку крцкави.
 7. Во тава, ставаме 2 лажици маслиново масло на средна топлина. Кога маслиновото масло почнува да искра, поставете го кромидот и варете додека не засвети.Додадете го говедското месо и мешајте со кромидот добро. Додадете ги доматите, 3 супени лажици магдонос, пипер, 1 лажичка сол и бибер. Промешајте, пржете додека месото не потемни и Отстраните го од огнот. 

 8. Во друга тава, ставаме 2 лажици маслиново масло на средна топлина. Ставете го спанаќот кој претходно добро сте го измиле и расекле на помали парччина, пржете додека не се смали, додадете 1 лажичка сол и 2 чешнина лук. Измешајте додека не се излади Отстрани од топлина.

 9. Сипајте го спанќот во еден голем сад, на спанаќот додадете ја изворката и кајмакот и убаво промешајте го да се добие убав крем
 10. После половина сат извадете го плехот со потпечените компири и пармизан и малку да се олади.

 11. Распредели ја мешавината од спанќот рамномерно над слојот печен компир.
 12. Распредели ја мешавината од меленото месо рамномерно над спанаќот. 
 13. Земете еден крај на компирот и почнете да превиткувате во другата насока, Внимавајте состојките да не излегуваат преку краевите на хартијата ,Така превиткан ролатот оставете го во стредината на плехот а одоздола да остане хартијата и печете 25 минути на истата температура од претходно

 14. Кога е убаво поцрвенет ролатот извадете го и одозгора посипете го со исецкан магданос за декорација па сервирајте го веднаш додека е топло

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*