Сарма во лист од Лозница

 

Сарма во лист од Лозница

Сарма во лист од Лозница велат дека е од времето на Александар Македонски тоа била храна за големците

Состојки

 • 500 гр Мелено месо
 • 3 лавици Кромид
 • 1 финџал Ориз
 • 30 Листови од Лозница
 • 1 Патиџан
 • 100 мл Маслиново Масло
 • 100 гр Маслац
 • Магданос
 • 1 лажичка Пипер
 • Сол, Вегета, Бибер
 • 1 Морков
 • 1 чешне Лук

Начин на Приготвување

 1. Листовите од лозница најпрво добро и пажливо да се измијат и да се стават во една шерпа со солена вода и малку да се прокуваат па пажливо да се завртат, штом прокува водата да се истури и да се остават листовите да се оладат. 

 2. Во една поголема Тава ставете го Маслацот и претходно насецканиот кромид  динстајте го малце и додајте 1 лажица вегета, Пипрот, Бибер и малку сол, додадете го и исецканиот Морков и Лук сето тоа добро промешајте го и динстајте го.

 3. Оризот убаво исчистете го и измијте го па додадете го во тавата и мешајте па додате го и месото сето тоа убаво да се промесха и издинста додека месото не ја промени бојата па можете да ја извадите смесата и да ја оставите малку да се олади. 
 4. Штом смесата е оладена поцнете со обликување на сармите во листот ставете една лажица од смесата и убаво премотајте го листот да биде цврсто, така обликованите сарми поредете ги во едно тенџере да бидат цврсто збиени 
 5. одозгора прелијте ги со маслиновото масло и ставете го исецканиот патлиган па наполнете го тенџерето со вода а одозгора поставете еден тањир на опаку да ги притиска сармите да не се растураат
 6. кога Сармата е готова преместете ја пажливо во една огнеотпорна тепција и ставете ја во рерна на 150 степени да се осушат околу десет минути
 7. Оваа Сарма служете ја обавезно во придружба на Кисело Млеко

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*