Телешко со Компир во рерна

 

Телешко со Компир во рерна

Состојки

 • 1,5 кг Телешко со коска
 • 1 кг Компири
 • неколку Моркови
 • Сол, Вегета,
 • 2 чаши Вода

Начин на Приготвување

 1. Компирите да се излупат и измијат, исто и Морковите 
 2. Месото да се исече на покрупни парчина и да се сложи во една керамична или плехана Тепција а низ него наредете ги компирите и морковите и посолете ги и додадете вегета да се измачкаат убаво од сите страни

 3. Полијте ги со вода и покријте ги со Фолиа па ставете ги во претходно загреана рерна на 200 степени
 4. После 30 минути извадете ја фолијата и завртетего месото па пофторно прекријте го со фолија и вратете го во ререната
 5. пофторно после 30 минути извадете ја фолијата и завртете го месото па пофторно прекријте го со фолија и вратете го во ререната
 6. пофторно после 30 минути извадете ја фолијата и вратете го назад во Фурната ,рерната.

 7. После 120 минути треба да биде убаво Испечено ако е по ваша желба доволно црвено вадете го и послужете го додека е топло

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*