Јагнешко со Компири во рерна

 

Јагнешко со Компири во рерна

Тотално време 2 hours
Порции 4

Состојки

 • 1-2 кг Јагнешки ребра Може и мешано со бут
 • 1 кг Компири
 • Рузмарин
 • Сол
 • Вегета
 • Маслиново Масло Екстра верг

Начин на Приготвување

 1. Земете една подлабока тепција и премачкајте ја со Масло.
 2. Јагнешкото месо посолетего и додадете вегета па премачкајте го со маслиново масло па ставете го во тепцијата и прекријте ја со Алуминска фолија неморате да ставете вода затоа што месото само че испушшти доволно вода.
 3. Така прекријено со фолија ставете ја во рерна која претходно сте ја загреале на 220 степени и печетего еден час.
 4. Компирите излупетеги и исечете ги на поголеми парчина .

 5. после еден час извадете го месото и отцкријтего па со водата попрскајте го одозгора и пак затворете го ставете го уште 20 минути во рерната.

 6. После 20 минути пофторно извадетего и отцкријте го пофторно попрскајте го со неговата вода и додадетеги компирите околу месото па така отцкриено вратетего внатре во рерната.
 7. После одприлика 20 минути штом месото че поцрвени одозгора извадете го и превртете го месото и компирите и повторно назад во рерната.
 8. Отприлоика после 20 до 30 минути проверете го дал е се добро поцрвенето и испечено (зависи и од вашиот шпорет колку сила има) па извадете го јадењето

 9. Послужете го јадењето со младо кромитче.

  НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*