Јагне на Ражен

Јагне на Ражен

Едно од најомилените јадења за некоја прослава или веселба во фамилијата.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
– 1 Јагне
– Сол
– Маслиново Масло
– Маст

НАЧИН НА ПРИГОТВУВАЊЕ:
– Очистено цело јагне добро посолете го однатре и оставете го да одстои некое време за кое време припреметего огништето.
– Јагнето пред да го ставете на Ражен добро намчкајтего со маслиново масло одвнатре.
– На раженот добро рамномерно вртете го 2 до 2 и пол саати.Времето на печење зависи од големината на Јагнето.За цело време на печењето цело време одозгора мачкајте го со маста за да добие хрскава кора, а месото да остане сочно.
– Печеното јагне послужете го со кромид салата или по ваш вкус. Најдобро да го послужите додека е топло .Но може да се јаде и ладно.
НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*