Македонски рецепт за Јунешко Месо со Грашок

Јунешко Месо со Грашок

Состојки

 • 400 гр Јунешко Месо
 • 1 Кромид
 • 1 Морков поголем
 • Сок од Патлиџани-Домати
 • Босилек
 • Магданос
 • Пипер
 • Брашно
 • Сол, Бибер, Вегета
 • 200 гр Конзерва Грашак

Начин на Приготвување

 1. Јунешкото месо исечете го на мали парченца посолете го и премачкајте го со Брашно ставете го во тава со претходно загреано масло па испржете го од сите страни да малку поцрвени. Па извадете го од тавата во една чиниа.

 2. Кромидот и Морковот исецкајте ги и ставете ги во истото масло од месото и динстајте додека кромидот не стане светол и проѕирен. 
 3. Кога кромидот засветли додајте го Месото назад и додајте млака вода па кувајте на тивок оган околу 25 минути. При варењето водата да биде секогаш 2 цм изнад варивото.

 4. После 25 минути варење додајте го сокот од Патлиџани, Сол, Бибер, Пипер, Вегета и Босилекот па наставете да го кувате се додека месото не постане меко.
 5. Пред крај додајте го Грашакот и кувајте го уште 10 до 15 мин па извадете го и одозгора сипајте го ситно исецканиот Магданос. Можете да го служите после 10 мин после вадењето од огнот. НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*