Броколи со Шампигнони Печурки

 

Броколи со Шампигнони Печурки

Броколи се моментално прогласени за многу здрава храна полна со желези и други витамини а заедно со Печурки ја зголемуваат својата вредност на здрава храна.

Состојки

 • 400 гр Броколи
 • 300 гр Печурки Шампигнони
 • 400 гр Макарони
 • 1 чешне Лук
 • рендан Кашкавал или Моцарела
 • Магданос
 • 1 феферонче
 • Маслиново Масло
 • Сол, Вегета

Начин на Приготвување

 1. Најпрво исецкајте ги Броколите и измијте ги во солена вода преплакнете ги и ставете ги во едно тенџере со вода да се подварат.
 2. Очистете ги Печурките отстранете им го долниот дел од коренот и пресечете ги надолжно на тенки листови,
 3. Во една тава сипајте една лажица МАслиново масло и додајте го фафаронцето и лукот цел не пресецен само очистен и продинстајте ги заедно.
 4. Додајте ги Печурките исечени на листови посолете ги и оставете ги да се динстаат 10 минути
 5. Во едно тенџере со солена вода и зовриена ставете ги Макароните да се куваат 
 6. Во тавата со печурки после 10 минути додадете ги Броколите и посолете ги повторно и оставете ги да се динстаат уште 10 мин, изгасете ја ринглата и додајте го Магданосот и промешајте ги. 

 7. Макароните процедете ги и додајте ги во тавата па сето тоа измешајте го и додадете малку масло или Путер па мешајте ги па можете дирекно во тањири да ги сервирате а одозгора да ги посипате со рендан Кашкавал 

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*