Чорба од Авокадо со Јогурт

 

Чорба од Авокадо со Јогурт

Авокадото не престанува да биде најпопуларниот тренд на Instagram. Лесно да се пронајде и искористи, егзотичниот авокадо стана градско овошје. Авокадо и супа од јогурт е рецепт за обид, особено за летниот ручек. Авокадо е овошје со бројни хранливи својства,Авокадото има најмногу калории од овошјето, секој авокадо може да достигне 30 грама липиди, но со одличен квалитет за здравјето: всушност, неговите мононезаситени масни киселини, вклучувајќи олеинска киселина, ги регулираат нивоата на триглицериди и гликоза во крвта, како тој го демонстрираше Универзитетот во Тексас.
Време за готвење 35 minutes
Порции 4
Калории 398 kcal

Состојки

  • 4 Авокадо
  • 1 Коцка супа од зеленчуци
  • 3/4 Супина вода
  • 1 Лимон
  • перје од младо кромитче
  • 1 Јогурт

Начин на Приготвување

  1. За да ја подготвите оваа чорба од Авокадо со јогурт пресечете ги Авокадата на половина и извадете го стредишното коскено топче, Излупете го и пресечете го на поголемки парчина и ставете ги во еден поголем сад и препрскајте ги со лимоновиот сок инаку бргу почнува да менува боја

  2. Претходно ставете ја коцката за супа во 750 мл вода да се скува 
  3. Во садот кај Авокадото додадете го и јогуртот и промешајте нежно па ставете го садот под Миксер и додадете 3/4 од супината вода па миксајте го долго со мали прекини да се добие една убава чорбеста смеса регулирајте го за сол по ваш вкус и додадете малку бибер. Смесата ставете ја во сад за супа и одозгора ситно изрендајте малку од кромидовите перја па ставете го во фрижидер малку да се олади, оваа чорба се јаде ладна. 

  4. како придружба при сервирањето на овој ручек можете да додадете и црни потпечени кришки леб.

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*