Чорба од Тиква

Чорба од Тиква е многу здрава за нашиот организам а сега во Октомври баш отпочнува сезоната на Тикви

 

Чорба од Тиква

Чорба од Тиква е многу здрава за нашиот организам а сега во Септембар баш отпочнува сезоната на Тикви.
Време за готвење 15 minutes
Време за Кувагње 50 minutes
Тотално време 1 hour 5 minutes
Порции 34

Состојки

 • 1 кг Тиква
 • 2 Компири
 • 1 Кромид
 • 1 Морков
 • 1 коцка за супа
 • 50 мл Маслиново Масло
 • 1 чешне Лук
 • Буро
 • Сол, Вегета, Бибер
 • Магдонос

Начин на Приготвување

 1. На почеток пресечете ја Тиквата и отстранете ги семките и корупката излупетеја па исецете ја на четвртасти парчина 3 до 4 цм.

 2. Компирите олупете ги и измиете ги па пресечете ги исто на четвртасти парчина. 

 3. Кромидот исецкајте го на поголеми парчина а Морковот на кругчина
 4. Во едно поголемко тенгере сипајте Маслиново Масло и Исецкан Лук кога це се ѕагрее додадете ги сите состојки и сипајте топла млака Вода посолете и кувајте ги 40 минути 10 минути пред крајот додадете ја и коцката од супа.

 5. Извадете го тенџерето и со Миксер сето иѕмиксајте го да се добие крем супа чорба вратете ја на ренглата и додадете го Буро Путер малку една лажица вегета и бибер промешајте го и по желба можете една чаша млеко да додадете кувајте го 5 минути и пробајте дали е солено.

 6. Извадете ја од огнот и додадете го исецкан Магдонос одозгора па можете да ја служите одма НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*