Чорба со Тиквици

 

Чорба со Тиквици е исто така и витаминска Чорба која секој треба да ја сака присуството на големо количество вода , висока сварливост и нискокалорична доза на тиквички го прават овој зеленчук идеален сојузник за нискокалорични диети

Чорба со Тиквици


Состојки

  • 4 Тиквици
  • 3 чешнина Лук
  • 1 лит Вода од Вегетална коцка супа
  • 2 Кромид
  • 4 Лажици Маслиново Масло
  • Сол,Бибер и Вегета

Начин на Приготвување

  1. Најпрво убаво измијте ги Тиквиците и пресечете ги на тенки кругови.
  2. Исецкајте го Лукот и Кромидот па ставете ги во едно тенџере со претходно пригреано Маслиново масло, динстајте ги да почне Кромидот да засветува и додајте ги Тиквиците па динстајте се заедно неколку минути, не пократко од 5 мин.

  3. Додајте ја супината вода која предходно сте ја спремиле и прогреале, оставете да зоврие па варете околу 10 минути.
  4. Ова јадење сервирајте го веднаш додека е врело. Наздравје

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*