Јајца во Охридски ѓеврек – појадок

Еден Охридски рецепт за вкусен појадок. Брзо се изведува и на секого му се допаѓа.

Јајца во Охридски ѓеврек

Време за готвење 6 minutes
Време за Кувагње 8 minutes
Тотално време 14 minutes

Состојки

  • 2 Охридски ѓевреци
  • 50 Грама Путер
  • 2 Јајца
  • 2/3 Лисја Магданос
  • Сол

Начин на Приготвување

  1. Ја подготвуваме тавата. Ја ставаме на средна температура. Потоа го ставаме путерот да се стопи.

  2. Додека тавата се загрева спремете ги ѓевреците. Пресечете ги на половина.

  3. Кога путерот е целосно растопен додадете ги двете јајца во форма јајце на око. Над нив ставете го првиот ѓеврек.

  4. Кога јајцата се готови извадете ги и внимателно ставете го вториот дел од ѓеврекот притоа низ средината на ѓеврекот да се гледа жолчката од јајцето.

  5. Исечкајте го магдоносот на ситни парченца и декорирајте

Замерки

Овој рецепт може да се послужи со солено офчо сирење и маслинки.

За подобро да следете како се потготвува овој специалитет, гледајтего видеото со инструкции.

 

 

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*