Јунешко Мелено Месо со Компири и Јогурт

 

Јунешко Мелено Месо со Компири и Јогурт

Состојки

 • 1 кг Јунешко Мелено Месо
 • 1 гл Кромид
 • 500 гр Компири
 • 3 дл Јогурт
 • 3 Јајца
 • Пире Патлиџан
 • Магданос
 • Пипер
 • Масло
 • Сол, Бибер, Вегета

Начин на Приготвување

 1. Како прво ситно исецкајте го Кромидот и ставете го во тава со две лажици Масло па убаво издинстајте го да стане проѕирен па додајте го меленото месо.
 2. Додајте го Магданосот и мешајте додавајте ги полека сите состојки пирето од патлиџан сол, бибер, вегета, пипер и продолжете да го динстате на тивок оган.
 3. Излупете ги компирите и исечете ги на коцки па додадете ги во месото па продолжете да динстате уште 10 минути.

 4. Земете една огнеотпорна стаклена или керамична тепција и подмачкајте ја со масло и сипајте ја смесата со месо и компир па ставете ја во претходно загреана рерна на 200 степени и печете околу половина час.
 5. Јајцата изматете ги и додајте го Јогуртот малку посолете го и прелијте го одозгора на Месото со Компири и вратете го во рерната да се запечит. Ова јдење служете го топло. Наздравје

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*