Компири со мелено Месо

 

Компири со мелено Месо

Ево ви идеа како да приготвите едноставен брз ручек и многу вкусен.
Време за готвење 10 minutes
Време за Кувагње 40 minutes
Тотално време 50 minutes
Порции 4

Состојки

 • 1/2 кг Компири
 • 350 гр Мелено месо
 • 1 Кромид
 • 1 Морков
 • 150 гр Пиперки
 • 1/2 зовриена Вода
 • 200 гр Патлиџани
 • 50 мл Маслиново Масло
 • Сол, Вегета, Бибер,Пипер
 • 1 чешне Лук

Начин на Приготвување

 1. Најпрво пригответе ги сите состојки почнете со Компирите олупете ги и исечете ги на четвртасти парчина.  

 2. Кромидот исто исецкајте го на ситни парчина, Морковот можете на кругчина или на четвртасти парчина.

 3. Пиперките исчистете ги семките и исецкајте ги на парчина по желба.
 4. Земете една поголема и подлабока тава и сипајте го Маслиновото Масло додајте го исецкан лукот и оставете да зоврие маслото и додајте го меленото месо и одма зачинете го со Вегета и црвен пипер.
 5. Како прво додајте го Кромидот во месото и динстајте го сето заедно да се испржи убаво месото.
 6. Штом месото ја смени бојата додајте го компирот и исецкајте го внатре и Патлиџанот и сето време мешајте да се издинста убаво па додајте го и морковот па така сите состојки заедно да се промешаат за да се соединат вкусовите и додајте ја водата па оставете на тивко да се кува додека не е готов Компирот.

 7. За ова јадење можете да послужите салата по ваш избор НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*