Lepcigna

БРЗИ ЛЕПЧИНА БЕЗ КВАСЕЦ

200 мл Јогурт
200 гр Бело (може и црно) Брашно
50 гр Пченкарно Брашно
2 Лажички сол
Пола лажичка сода бикарбона

Припрема:
Сите состојки да се измешаат, Да се изматат прво со Лажица,после да се доврши со раце.
Тестото ставете го на забрашната маса и поделетего на 6 парчина, Ставете ги во тепсија па во Рерна претходно загреана на 200 степени.
Да се печат околу 10 минути.Испечените лепчина да се вадат со мокри раце – секоја поединечно да се помине со мокри раце.Па да се остават малу да оладат.
НАЗДРАВЈЕ.

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*