Лазањи со Тиква

Сите сакаат Лазањи, затоа ви претпорачуваме да ја пробате оваа нова верзија со Тиква.

 

Лазањи со Тиква

Состојки

 • 1 пакетче Лазањи
 • 1 кг Тиква
 • 500 гр мелено месо
 • Бешамел
 • 400 гр Полпа од домати
 • 100 гр Пармигано рендано
 • 1 Кромид
 • 1 Морков
 • Сол Бибер вегета
 • Маслиново Масло
 • 1 чешне Лук

Начин на Приготвување

 1. Како прво Тиквата поделете ја на 4 дела .Олупете ја и исчистете ја од семките. На еден плех ставете хартија за кување и поредете ги парчината од тиквата посолете ги и забиберете ја ставете ја во фурна на 200 степени и печете ја 30 минути. Кога е готова оставете ја да се олади па направете полпа од тиква во миксерот додате малку Пармиган рендан и миксајте се заедно.
 2. Исецкајте го Кромидот, Морковот и Лукот. Во една поголема тава ставете Маслиново Масло додате го најпрво лукот продинстајте да омекне лукот па додадете го меленото месо повторно динстајте да се соединат па додадете ја полпата од домати и сето убаво динстајте го додадете и сол и вегета малку бибер 
 3. Во едно Тенгере со солена вода ставете ги лазагњите и нека проврие малку, Земете една тепција пригодна за лазагњи, Одоздола премачкајте ја со бутер па ставете ја Бишамелата и поредете еден ред Лазагњи па еден ред полпа од тиква па еден ред од месото па така повторете повторно се додека имате сосотојки а одозгора посипајте ја со пармигано. Сето тоа ставете го во загреана фурна и печете ја 30 минути.
 4. Извадете ја и оставете ја малку да олади па послужете ја.Наздравје

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*