Паприкаш со Пилешко и Компир

Македонска национална кујна ручек

Паприкаш со Пилешко и Компир

Еве еден многу убав рецепт за вкусен ручек со компири и пилешко месо кое кај нас во Македонија е многу омилено јадење

Состојки

 • 1 Пиле
 • 1 кг Компири
 • 1 децилитар Маслиново Масло
 • 1 Морков
 • 2 Патлиѓани,-- Домати
 • 1 Лажица Сос од домати
 • 2 Главици Главици
 • пипер
 • сол, вегета и бибер

Начин на Приготвување

 1. Пилето очистете го и измијте го па ставете го да се кува со малку сол и вегета

 2. Кромидот и морковот ситно исецкајте го и ставете во едно тенџере со Маслиновото масло нека има целосно дното да се означи со маслото и така заедно пржете ги додека не се омекнат и морковот и кромидот па додајте ги Компирите кои претходно сте ги очистиле и исецкале на квадратни делови да се околу 2цм на 2 цм.

 3. Издинстајте ги да се промешаат со кромидот и морковот па додајте Пипер сол, вегета, доматите ситно исецкани и така динстајте све заедно и додајте пола литар вода од пилето каде се варело а и месото од пилето кое е допола сварено па се заедно да се кува па додадете и една лажица сос од домати (кетчап)

 4. кога е скувано и месото и компирот пробајте дали е солено и додајте по потреба па промешајте .Кога е се готово извадете го тенџерето и додајте бибер одозгора,. Ова јадење потребно е најмалку 15 минути да се олади пред да се послужи.

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*