Паста Аспараги-Макарони со Аспараги

 

Паста Аспараги-Макарони со Аспараги

  Макарони со Аспараги е едноставен рецепт за убав ручек на база Аспараги

Состојки

 • 320 гр Макарони
 • 700 гр Аспараги
 • 20 гр Пармигано рендано
 • 1 Кромид
 • Бибер,Сол и Вегета
 • Маслиново Масло
 • Бутер

Начин на Приготвување

 1. За почеток со спремањето на ова јадење ставете едно тенџере со вода на ринглата и додадете 1 лажица сол штом зоврие водата ставете ги Макароните да се варат. Убаво е да додадете и малку Бутер во водата

 2. Додека Пастата Макароните се варат исчистете ги Аспарагите така да од цветот 5 цм надолу излупете ги како што се лупат морковите и измијте ги добро па осушетеги.Тогаш отсечете го долниот крај кој е тврд и неупотреблив а исто и цветот одсечете го 5цм затоа што тој е поукусен цел да остане другиот дел исечетего на ситни парчина.

 3. Кромидчето исецкајте го на ситно и во една тава со маслиново масло продинстајте го и додадете ги Аспарагите заедно со цветовите па продинстајте ги малце и додадете врела вода од Макароните посолете ги и биберете ги па покријте ги нека варат едно 10 до 15 мин
 4. Додека се варат во тавата Аспарагите Макароните после 10 минути варење извадете ги и оставете ги во врелата вода додека се готови и Аспарагите па исцедете ги Макароните и додајте ги во тавата со Аспараги и убаво нежно мешајте ги а одозгора додадете Бутер и Пармиганото па заедно промешајте ги додека се стопи Пармиганото и Бутерот.

 5. Сервирајте го ова јадење додека е врело а по желба секој во својот тањир може да си изренда уште Пармигано. Наздравје

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*