Пита со Пченкарно Брашно

 

Пита со Пченкарно Брашно

Еве еден рецепт кој е еден од најстарите Македонски Јадења многу е укусен и омилен кај сите грагани во последно време можете да го најдете скоро во сите пекари низ Македонија. Затоа еве ви прилика да науците како сами да ја спремате оваа вкусна пита која се припрема многу брзо и едноставно.

Состојки

 • 2 Тувчина Младо Кромитче
 • 2 Чаши Пченкарно Брашно
 • 2 Чаши Бело Брашно
 • 1 Пециво
 • 2 Чаши Јогурт
 • 1 Чаши Масло
 • 3 Јајца
 • Сол

Начин на Приготвување

 1. Кромитчината измијте ги и осушете ги па исецкајте ги во крукчина. Ставете во една тава малку масло и додајте ги исецканите кромитчина посолете малку па изпржете ги да омекнат. Така испржени извадете ги и оставете да оладат малце.

 2. Земете еден голем пластичен сад па додајте ги Јајцата сосем малку сол и изматете ги убаво па додајте ги сите други содржинаи Пченкарното Брашно, Чистото Брашно, чаша Масло,Јогуртот и Пецивото сето тоа убаво из матете го убаво да се добие течно густо тесто.

 3. Земете една голема Тепсија зависно колку сакате да биде питата дебела значи ако биде тепсијата помала питата че биде подебела а обратно ако биде поголема тогаш птета че биде потенка зависи од вашата желба
 4. Во тепсијата сипајте половина од тестото па додајте го Кромитчето кое малку се оладило па распоредете го да има насекаде исто и одозгора додадете го другото тесто убаво порамнете го и ставете го во рерна која претходно сте ја ѕагреале на 200 степени. Печете ја питата се додека не поцрвене одозгора некаде околу 20 до 35 минути.

  Питата се јаде и одма а и ладна секако е вкусна Наздравје.

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*