Рецепт за Војнички Грав од ЈНА

 

Рецепт за Војнички Грав од ЈНА

Рецепт за Војнички Грав од ЈНА се сметаше дека е војна тајна сите кои служеле војска засекогаш им останал во сеќавање. Еве овде рецепт како да го приготвите и повторно да ви се вратат сејќавањата назад.
Калории 583 kcal

Состојки

 • 120 гр Грав
 • 8 гр Брашно
 • 1 Морков
 • 1 Кромид
 • 1 Сушена Пиперка
 • 1 чешне Лук
 • Мас или Масло
 • 1 лажица Пипер
 • 2 Ловоров Лист
 • Сол, Бибер, Вегета

Начин на Приготвување

 1. Одбраниот Грав ставете го во ладна вода пазете да има доволно вода да не остане сув затоа што гравот така треба да отстои 3 часа па да не ја испие целата вода.
 2. После три часа исцедете ја водата и ставете го гравот во тенџерето со ладна вода и кувајте го 15 минути.
 3. После 15 минути кувајње повторно исцедете ја водата и додајте врена вода и половина исецкан Кромид, оставете го да кува со повремено додавањње на топла вода.
 4. Сушената пиперка треба 2 саати да биде потопена во ладна вода со ловоров лист.
 5. Кога че биде Гравот напола варен другата половина од кромидот исецкан и заедно со Морковит испржете ги и додајте ги во гравот без мрсночата  заедно и сувата Пиперка и Ловоров лист.

 6. Преостанатата Мрсноча загрејте ја и додајте го Брашното кога Брашното че порумени извадете го и додајте го ситно исецкан Лукот и пиперот промешајте го и додајте во Гравот
 7. Кога гравот че омекне додајте Вегета и сол претходно испробајте колку е солено. 
 8. На крај направете традиционална Запршка и додајте ја во Гравот па кувајте ја заедно 30 минути. Кога е готов о извадете го и додајте одозгора Магданос
 9. Ваков Грав можете да го служите како самостално јадење или со било какво месо 
 10. Најважно за гравот е дека не смее да се меша се до запршката

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*