Руска Салата Оригинален Рецепт

Руска Салата е омилена салата кај нас и се припрема за секакви прослави овде во овој рецепт количината е токму за една поголема фамилијарна прослава и Родендени. Во последно време народот почнува да додава и други разни состојки и наместо салама се додава и пилешко бело месо иситнето. сега дури некој и сенф додава па дури и Јаболко но сето тоа нема да ја расипе Руската Салата.

Состојки

 • 8 Компири
 • 8 Моркови
 • 8 Јајца
 • 350 гр Кисели крастајчина
 • 650 гр Мајонез една тегла
 • 1/2 пола кг Грашок
 • Пола кг Салама, или кувано пола кило Пилешко бело месо
 • 1 Лажица сол

Начин на Приготвување

 1. Најпрво компирите излупете ги и на коцки пресечете ги па ставете ги да се варат а со нив додадете ги и исецканите моркови исто на коцкицки заедно нека се варат околу еден час.

 2. Одвоено ставете го да се кува и Грашакот кој му е потребно помалце време од компирот околу половина час.
 3. Јајцата да се куваат минимум 12 минути одкако че зоврие водата треба да бидат тврдо варени.
 4. Ако сте решиле да ја правете со пилешко бело месо ставете го да се вари околу еден час па оладете го и иситнете го на ситни парченца. Ако сте се одлучиле за салама исецкајте ја на ситни четвртасти парченца.
 5. Киселите краставички исецкајте ги на четвартсти ситни парченца
 6. Оставете се да се олади пред да ги ставете во еден поголем пластичен сад за мешање. Јајцата да се излупат и исечат на поголеми парченца па заедно со сите состојки да се стават во садот и да се промешаат за да се добие компактна состојка.

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*