Сутлиач

Македонски традиционален Сутлиач

Сутлиач е десерт кој е присутен во Македонија од памтивек што велат старите многу е омилен кај нашите постари генерации но и кај младите можеме да го најдеме скоро во сите наши ресторанти но еве ви можност да научите како самите да спремате брзо и едноставно.

Сутлиач

Состојки

  • 200 гр Ориз
  • 200 гр шечер
  • пола лит вода
  • 1 лит Млеко

Начин на Приготвување

  1. Оризот најпрво да се очисти и измие па да се стави во едно Тенѓере со пола литро вода ставете ги да се вари и мешајте да не загори, се додека Оризот не ја испие водата и стане густ додајте еден литар топло млеко па пофторно варете го се додека не почне да се згустува и тогаш додајте една чаша шечер убаво мешајте да не загори всушност цело време треба да мешате и додека вари со вода и додека вари со мелко затоа што оризот брзо пропјга и загорува значи треба пажливост цело време
  2. Кога Сутлијачот е готов извадете го настрана и одма сипајте го во стаклени посади кои се наменети за десерти. Сутлијачот се јаде штом че олади после тоа остатокот можете да го чувате во фрижидер и да се јади и другиот ден

 

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*