Шведска салата од Компири

Шведска салата од Компири пригодна за секаква прослава па и за нова година

Шведска салата од Компири

Состојки

 • 1,5 кг Компири
 • 6 Кисели Краставици
 • 1 кромид
 • 1 лажица мускатино оревче
 • 8 Јајца
 • четврт лажичка кури
 • Мајонез
 • сол
 • половина тегла мајонез

Начин на Приготвување

 1. Компирот олупете го и исечете го на парчина ставете го да се кува и додадете сол после 20 минути извадете го и оставете го да се олади
 2. Киселите краставици ситно исецкајте ги и ставете ги во еден поголем длабок сад стаклен или пластика 
 3. Кромидот исецкајте го на ситно и додајте го во садот со Краставиците исто и оладените компири па мускатиното оревче (1 лажичка изрендано оревче) Куру прашакот четврт лажичка и Мајонезот ( по потреба ставете и повејче од Мајонезот ) сето тоа добро промешајте го да се соединат сите состојки прекријте го со соодветен најлон ѕа останување свежо (во ротули се набавуваат како алуминиумската фолиа) така прекриена салатата оставете ја во фрижидер да отстои барем еден саат пред да ја послужите

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*