Полнети Пиперки во Рерна

Полнети Пиперки во Рерна кај нас во Македонија одсекогаш биле присутни на трпезата и многу посакувано јадење

Порции 4

Состојки

 • 1 кг Пиперки
 • 500 гр Мелено Месо
 • 1 Кромид поголем
 • 75 гр Ориз
 • 50 мл Маслиново Масло Екстра вергине
 • 3 лажици Пире од Патлиџани
 • 3 лажици Путер
 • Вода
 • Сол
 • Бибер
 • 1 Морков поголем

Начин на Приготвување

 1. Пиперките да се измијат осушшат, врвот да им се отсече за полнење и исчстетеги семенките.
 2. Ситно исецкајте го Кромидот и Морковот и додајте го Оризот и Месото и сето измешајте го
 3. Посолете го забиберетего и полнете ги Пиперките со смесата 
 4. Поредетеги во Тепсија која претходно сте ставиле Маслиново Масло и покријте ги со Алуминска фолија
 5. Ставете ги во претходно загреана рерна на 220 степени и печете ги 30 минути
 6. Во една тава стопете го Путерот и додајте му Пире од Патлиџан додјте и малку Вода и после 30 минути извадете ја фолијата па прелијте ги со оваа смеса

 7. Печете го уште половина час и јадењето ви е готово за сервирање