Чорба од Јагнешка Глава

Чорба од Јагнешка Глава и Срце

Често нашиот народ има прилика да заколе јагне за празници но не знае што би направил со главата и срцето па еве еден рецепт за Чорба со овие делови од Јагнето која е многу вкусно предјадење.

Состојки

 • 1 Јагнешка Глава
 • 1 Јагнешко Срце
 • Магданос
 • 1 Лажица Пипер црвен мелен
 • 2 Лажици Брашно
 • 150 гр Ориз
 • 250 мл Кисела Павлака
 • 2 Лажици Киселина
 • Масло
 • Сол
 • Бибер

Начин на Приготвување

 1. Ставеме едно тенгере со вода да зоврие и ја посолуваме со една лажица сол, ја ставаме внатре Јагнешката глав и Срцето кое го поделуваме на две.
 2. Сипаме бибер одозгора и оставаме да се кува околу 60 минути
 3. После 60 мин ја вадиме главата и срцето од водата во една тепција, ги отстрануваме коските од главата.
 4. Во тенѓерето со водата го додаваме оризот, го оставаме да се кува

 5. Месото од Главата и срцето го ситниме на ситни парчина заедно и со мозокот и јазикот. и сето то го врајчаме назад во Тенѓерето кај Оризот.

 6. Во еден сад може една помала тава ставеме Масло да се загрее и внатре го сипаме Брашното да се запржи и му додаваме една лажица црвен пипер и оставаме да се соединат па ја вадиме запршката на страна.По желба можете да употребите и традиционална запршка со Кромид

 7. Чорбата во тенѓерето ја пробуваме за сол па додаваме малку сол и вегета.
 8. Кога Оризот е сварен ја додаваме киселината и мешаме па ја додаваме и запршката продолжувајчи со мешање и на крај додаваме киселата павлака и сето тоа го Мешаме најдобро би било со жица за мешање.
 9. Го вадиме тенѓерето од шпоретот и го додаваме ситно исецканиот Магданос.
 10. Чорбата е готова и можете одма да ја служите НАЗДРАВЈЕ