Манџа Боранија со мелено Месо

Во Македонија можете да купите на пазар многу убава Боранија иако секој ја сака нема идеа како убаво да ја приготви затоа еве едне рецепт како да приготвите Манџа од Боранија во тенџере за експресно варење.
Време за готвење 10 minutes
Време за Кувагње 30 minutes
Тотално време 40 minutes
Порции 4

Состојки

 • 300 гр Мелено Месо
 • 50 гр Свежа Боранија ( може и смрзната)
 • 1 поголем Морков
 • 1 Кромид
 • 2 чешнина Лук
 • 2 дл мелен Патлиџан
 • 1 лажица Пипер
 • 2 стредни Компири
 • 50 мл Маслиново Масло
 • 1/2 литар Вода
 • 1 лажица исецкан Магданос
 • Сол, Вегета, Бибер

Начин на Приготвување

 1. Земете едно тенџере за експрес варење и сипајте го Маслиновото масло може и обично и додајте го исецканиот лук, штом се загрее додајте го меленото месо и мешајте го па додајте го ситно исецканиот кромид и морковот и сето динстајте го 5 минути.
 2. Тогаш додајте ги компирите исецкани како и за секоја Манџа на коцки и мешајте да се соединат па додајте ја Боранијата и сето тоа динстајте го.
 3. Додајте сол и зацините Вегета и бибер а исто и Пиперот и сето мешајте го па додајте ги и Патлиџаните динстајте ги неколку минути и додајте ја водата.
 4. Покријте го експресниот лонец и кувајте околу 30 минути одкако че почне да парее.
 5. Кога е скувано отцкријте го и сипајте го исецканиот Магданос одозгора па можете да го послужите. НАЗДРАВЈЕ