Рецепта Аспараги Омлет

 Рецепта Аспараги Омлет едноставно и брзо се приготвува и може во било кое време да се јаде Доручек, Ручек или Вечера.

Состојки

 • 6 Јајца
 • 1 Праз
 • 50 гр Пармигано Рендано
 • 300 гр Аспараги
 • 150 гр Кашкавал
 • Маслиново Масло
 • Басилоко Свежо
 • Сол и Бибер

Начин на Приготвување

 1. Омлет е фантазија во кујната, можете да го направите на илјадници начини и со бескрајни комбинации на вкусови. Аспарагусниот Омлет е чест на извонредниот крцкав и здрав сезонски зеленчук.
 2. За почеток на овој омлет земете една поголемка тава, сипајте малку Маслиново масло и додајте го исецканиот праз исецкајте го на кругови,штом празот засвети додајте ги исецканите Аспараги посолете ги и кувајте ги малку но да останат крокантни.
 3. Во мегувреме во еден Сад ставете ги Јајцата и изматете ги додадете една лажичка Маслиново Масло, сол и Бибер па пофторно матете да се промеша и додадете го ренданиот Пармигано и сецканиот Басилико па промешајте.
 4. Извадете ја тавата со Аспараги од ренглата и сипајте ги Јајцата па одозгора додадете коцки Кашкавал сето то можете да го направите во тавата но по желба можете и во друг сад кој е погоден за печење во ренгла да сипате се и да го потпечите 
 5. Значи штом сите состоики ги додадете Тавата вратете ја на огнот и потпечете го омлетеот да се стопи Кашкавалот значи 2 минути на силен оган па намалете го на тивко и покријте го со капак нека се потпечи околу 10 минути па со помош на капакот превртете го омлетот за да се потпечи и од другата страна.

 6. Проверете дали е доволно потпечена одоздола па извадете го на плех за сервирање и исечете го на парчина за сервирање. Наздравје