Мусака со лозови лисја

Мусака со лозови лисја наместо Сарма затоа што е полесно за припрема

Состојки

 • 30 Лозови листови
 • 500 гр Мелено Месо
 • 2 Јајца
 • 50 гр Ориз
 • 2 дл Млеко
 • 1 Кромид поголем
 • 1 дл Масло
 • 1 Сол,Вегета,Бибер,Пипер
 • 1 Морков

Начин на Приготвување

 1. Листовите измијте ги и осушете ги па поделете ги на три дела 
 2. Кромидот исецкајте го ситно,Оризот измијте го и исцедете го ,Морковот исецкајте го. Ставете една поголема тава на рерна и подгрејте ја додате го кромидот и динстајте па додадете го морковот цело време помалку динстајте да засвети кромидот па додадете го меленото Месо и оризот па посолете го и додајте вегета бибер и пипер. Мешајте добро да се соединат сите состојки и да се добие компактна смеса. 

 3. Земете еден огнеотпорен стаклен сад тепција или земјена може и плех, подмачкајте ја со путер а може и само со масло. Одоздола прво поредете ги првите 10 листови а на нив ставете половина од смесата со месо па покријте ги со другите 10 листови и додадете ја другата половина од смесата. Одозгора повторно завршувате со третите 10 листови. Јајцата изматете ги со вилушка додате млеко посолете ја смесата измешајте ја убаво и посипајте ја одозгора на листовите.
 4. Вака приготвената мусака прекријте ја со алуминска фолија и печете ја нешто повејче од половина час, потоа отцкријте ја отстранете ја алу фолијата и оставете ја да се подпече.
 5. ова јадење послужете го со кисело млеко