Необичен Гулаш

Необичен Гулаш Македонска традиционална кујна стар рецепт. Може да се сервира и само гулаш но најубаво е во комбинациа со Пире од компири или со куван ориз

Состојки

 • 500 гр Мелено месо
 • 1 Кромид
 • Магданос
 • 2 Големи Лажици пире од домати (Качап)
 • 1 Пиперка Црвена
 • 1 Пиперка Жолта
 • 300 гр Течна Павлака
 • Сол Бибер Вегета
 • Масло
 • Презла
 • 1 чешне Лук
 • Брашно
 • 1 Морков

Начин на Приготвување

 1. Најпрво исецкајте го кромидот и лукот па во еден длабок сад ставете го месото и додајте ги кромидот, лукот исецкан магданос, Јајце, Масло, пирето од домати и три лажици презла.Сето ова замесетего и направете малечки топченца.
 2. Земете една поголема и длабока тава ставете масло и на тивко испржете ги претходно приготвените топчина од месо (чофтина).Кога малку че зацрвенет додајте додајте ја течната павлака и исецканите пиперки и морков (исецкани по ваша желба покрупно или поситно)

 3. Да се кува се додека не омекнат пиперките а одозгора убаво е накрај да додадете исецкан магданос.
 4. Може да се сервира и само гулаш но најубаво е во комбинациа со Пире од компири или со куван ориз. Наздравје