Телешка Чорба Стар Македонски Рецепт

Состојки

 • 500 гр Телешко Месо од бут или врат
 • 1 кромид
 • 5 кромидче младо
 • 2 Моркови
 • Магданос
 • 1 Корен Целер
 • 2 Компири
 • 1 дл дл Масло
 • 2 дл Кисела Павлака
 • Сол Бибер Вегета

Начин на Приготвување

 1. кромидот исецкајте го на ситно и додајте го во тенгерето со предходно загреано масло и динстајте го да засвети па додајте го Месото кое сте го исецкале на ситни коцкици продинстајте го и додајте малку вода 1 до 2 цм. Динстајте го така еден саат на тивок оган.

 2. Исецкајте го и другиот зеленчук на ситни парчина и после еден саат додајте ги во тенгерето и зачинете го со сол вегета и бибер и налите 2 литри вода направете запршка со 2 лажици брашно и сето тоа заедно кувајте го уште половина час.
 3. Кога че ја извадете чорбата додадете ја киселата павлака и убаво промешајте ја па можете да ја сервирате