Состојки

 • 1 кг Компир
 • 1 Кромид поголем
 • 6 Лажици Масло
 • 50 мл Киселина
 • 2 лажиче сенф
 • шеќер
 • сол и бибер
 • Магданос
 • 250 Супина вода од зеленчук

Начин на Приготвување

 1. Компирот ставете го во ладна вода и кувајте го тивко 25 до 30 мин
 2. Исецкајте го ситно Кромидот и ставете го во тенџере со 2 лажици Масло да се малку продинста па додате малку супина течност од мешан зеленчук. Одстранете го од топлото и додадете го оцетот киселината, сол бибер еден прстофат шеќер и сенф

 3. Исцедете го Компирот и оставете го да испарее па олупете го исечете го на округли парчина 5мм. Ставете ги во големсад и додадете ја останатата супина течност, оставете го 30 минути да компрот впие од супината течност.
 4. Компирот промешајте го нежно и додадете ги преостанатите 4 лажици масло и промешајте.
 5. Одвојте ги листовите на магданос и убаво иситнете ги додадете го во компирот додадете ги и другите промешани состојки и убаво нежно промешајте пазејќи да не се растури компирот.