Мусака со Спанаќ

КУВАР: Рецепт за Мусака со Спанаќ

Потребни Состојки:
500 гр Мелено Месо
500 гр Спанаќ
2 Јајца
3 Лажици растително масло
1 Туфче свеж кромид
Црвен пипр, Магданос и сол
Потребни Состојки за преливот:
2 Јајца,малку Брашно,150 гр јогурт.
Начин на Приготвување:
Кромидчето исечкајтего и пржетего малку во тавата,одкако це омекне додадетего меленото Месо и пржете ги малку заедно и додадете им го пипрот и сол.
Спанаќот добро да се иѕмие и очисти да се иѕвадат дршките. Така оцистен да се задуши во топла вода ѕа да омекне па се исцедува. Исцедениот Спанач се сецка и се меша со две тврдо варени Јајца, растително масло и ситно исецкан магданос.На сето тоа се става црвен пипер и сол се меша.
Земете едно стаклено тепцивче 35 на 25 цм и премачкајте го со путер.Почнете да редите ред месо ред спанаќ се прелева одозгора со половина чаша топла вода па пецетего на умерено загреана рерна.Кога че видите дека е готово прелејтего со смесата за прелевање (2 јајца, брашно и јогурт).Печете уште десетина минути.
НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*