КУВАР: Уштипци од Тиквици

Потрбни состојки:

-3 Тиквици
-10 лажици Брашно
-300 гр сирење
-1 кесичка пециво
-Малку сол
-4 јајца
Начин на подготовка:
Прво измијтеги Тиквиците и краевите одсечетеги.Потоа изрендајтеги и посолете ги, така приготвени оставете ги да отстојат да ја испусхтат водата.
Изматете ги јајцата, додадете го пецивото и Брашното, додатеги изренданите и исцедените Тиквици. И на крај додадетего ситно иситнатото сирење.Убаво иѕмесајтеги сите состојки да се добие убава смеса.
Во претходно загреано масло во подлабока тава,ставајте од смесата со лажица и пржете ги да добијат убава боја.
НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*