Модар Патлиџан во Рерна

 

Модар Патлиџан во Рерна

Модриот или Црн Патлиџан е многу вкусен и лесен за нашиот организам 

Состојки

 • 2 Модри Патлиџани
 • 200 гр Патлиџанчина мали (цреши)
 • 50 гр Лебни трошки
 • 50 гр Рендан Кашкавал
 • 1 туфче Магданос
 • 2 чешнина Лук
 • Маслиново Масло
 • Сол, Бибер

Начин на Приготвување

 1. Измијте ги Патлиџаните и пресечете ги на кругови 1цм дебели. ставете ги во еден пластичен сад и измешајте ги убаво со Масло, Сол и Бибер.

 2. Во една тепција ставете хартија за печење и поредете ги Модрите Патлиџани.
 3. Сега почнете со припрема на премазот за одозгора:

 4. Магданосот исецкајте го, Патлиџанчината пресечетеги на крукчина, Излупете го Лукот.

 5. Во еден сад ставете ги сите состојки лебните трошки,ренданиот Кашкавал, Магданосот, Патлиџанчината, лукот и Маслиново Масло сето тоа убаво премешајте го да се соедина.
 6. Извадете го Лукот и со премазот премачкајте ги крукчината од Модрите Патлиџани посолете ги и забиберете ги
 7. Ставете ја Тепцијата во претходно загреана рерна на 200 степени и печете ги 20 минути.
 8. Вака приготвените црни Патлиџани можете да ги јадете топли а и ладни секогаш се вкусни.

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*