Италијанска Паста Арабиата (Палена)

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
-380 ГР Макарони
-400 гр Полпа од Патлиџани
-2 Палени феферони свежи
– Маслиново масло
– 1 чешне Лук
– Сол
Начин на приготвување:
– 1 За да се спрема познатата Палена-Лута паста Романа потребно е да почнете со свежите феферончина, пресечете ги на половина и отстранетеги семките и внатрешните листови.
– 2 Во една тава загрејте малку Маслиново масло Додадете го лукот и штом лукот почне да менува боја се додава ситно исечканите лути Фафарони.и оставете ги неколку минути да се промешаат мирисите и вкусовите
– 3 Додадете ја полпата од Патлиџани-(Домати).
– 4 Во меџувреме скувајтеги Макароните во солена вода и проѕедетеги.
– 5 Сипајтеги Макароните во тавата кај другите состојки промешајтеги и оставете ги малку заедно да се куваат да се измешаат вкусовите.
Вашата паста арабиата е спремна за послужување.
НАЗДРАВЈЕ

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*