Варени Бретцели со сол

Се приближува Октобарфест, а за тој фест има традиционални Бретцел (Brezel).

Еве како можете и вие дома да направите нешто слично.

Варени Бретцли со сол


Што е Пециво
Од каде е Германиа
Време за готвење 1 hour 15 minutes
Време за Кувагње 15 minutes
Тотално време 1 hour 30 minutes
Порции 8 Бретцли

Состојки

 • 1,5 Чаша Топла вода
 • 1 Лажица Сол
 • 1 Лажица Шеќер
 • 1 Пакетче Квасец во прашак
 • 4,5 Чаши Брашно Бело
 • 3 Лажици Маслиново Масло
 • 0,5 Чаша Сода бикарбона
 • 2 Јајца
 • Сол

Начин на Приготвување

 1. Измешајтеги водата солот и шеќерот, додека не се стопат. Почекајте 5 минути пред да продолжете со брашното.

 2. Додајтего брашното и почнете да месете. Додајте 2 лажици маслиново масло, и кога ќе завршете, додадете уште 1 лажица маслиново масло.

 3. Покрите го тестото и оставете да порасне во топла просториа 1 час.

 4. Поделете ја смесата на 8 парчиња и замесете ги овие како во видеото, за да нацртате осмици.

 5. Пуштетеја ренглата да се грее на 230 Степени.

 6. Ставете ја содата во тенџере вода и ставете го на шпорет. Кога ќе вари можете секое Бретцле да го варете околу 30 секунди

 7. Поставетеги бретцлите во тепсија и намачкајтеги со жолтката од јајцата, и малку сол (по вкус).

 8. Печете ги некаде 10 до 15 минути.

 9. Наздравие!

Komentari

Komentari

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

*